«صبا» با «مهر مانی» روز جهانی معلولان را میعادگاه نقاشی، نمایش و موسیقی کرد
 

«صبا» با «مهر مانی» روز جهانی معلولان را میعادگاه نقاشی، نمایش و موسیقی کرد

 

با آیین گشایش چهارمین حلقه از سلسله نمایشگاههای «طیف مهر مانی» ویژه هنرمندان کم توان ذهنی- اوتیسم، صبا روز جهانی معلولان را با حضور پرشور انبوه علاقمندان، هنرمندان موسیقی و آواز، نمایش و نقاشی، جشن گرفت.

 

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری صبا- وابسته به فرهنگستان هنر- این مراسم ویژه که شامگاه پنجشنبه از ساعت 17 تا 21 در سالن سینماتک و نگارخانه استاد فرشچیان این موسسه برگزار شد، همزمان با روز جهانی معلولان با برنامه های متنوعی از جمله: سخنرانی دکتر عبدالهی مقدم از صاحبنظران حوزه هنر معلولان ذهنی، سخنرانی آقای محمدعلی ابری از خیرین مدرسه ساز ایران، اجرای گروه فولکلور از قطعات زیبای ملی و محلی، اجرای موسیقی آقای فریاد خواجوی از خوانندگان شناخته شده کشور، اجرای گروه موسیقی پاپ با ارائه قطعه های خاطره انگیز ماندگار و بداهه نوازی، اجرای موسیقی تکنوازی و اجرای نمایشی با حضور هنرمندان توان یاب ذهنی، و در پایان؛ معرفی و اهدای جوایز هنرمندان برگزیده و برتر، جمعیت زیادی از علاقمندان را با خود همراه کرد. حضور جمعی از هنرمندان از جمله استاد آتش تقی پور نیز در این مراسم، چشمگیر بود.

در ادامه، حاضران به نگارخانه استاد فرشچیان رفتند تا شاهد گشایش چهارمین نمایشگاه «مهر مانی» باشند. در این مجموعه که با همکاری موسسه طیف مهر مانی به مدیریت خانم دکتر نیره سادات عبدالهی مقدم ارائه شده، نزدیک 60 اثر از 6 هنرمند کم توان ذهنی متعلق به شاخه اوتیسم به نمایش درآمده که برای نخستین بار با اجری کامل یک اثر توسط این طیف روبروییم.

ویژگی دیگر این مجموعه، تنوع تکنیکها و ابعاد آثار و همچنین ارائه سویه هایی تازه از نوآوریهای ذهنی در ترکیب با خلاقیت بصری و نمایش ذهنیت هایی کمتر بیان شده و فرصت بروز و ظهور یافته از سوی این دسته از هنرمندان توان یاب ذهنی است.

دکتر عبداللهی مقدم که هم اکنون با راه اندازی موسسه طیف مهر مانی بطور تخصصی بر روی آموزش و تربیت افراد کم توان ذهنی و اوتیسم از 14 تا 55 ساله متمرکز است، کارشناس پزشکی صدا و سیما بوده و مقالات تخصصی متعددی در حوزه روانشناسی به انتشار رسانده است.

این هنرمند که بیش از 30 سال نقاشی می کند دکترای نقد آثار هنری از دانشگاه هنر و سپس دکترای روانشناسی بالینی داشته و آثار خود را در چندین نمایشگاه انفرادی و گروهی در گالریهای: برگ، بهزاد، کمال الملک، فرهنگسرای خاوران، و... در ایران و همچنین در کشورهای مختلف جهان از جمله در سال 2004 در فرانسه- پاریس و سال 2018 در هلند- وست وود به نمایش گذاشته که در همین نمایشگاه، بعنوان یکی از 300 نقاش بین المللی جهان، معرفی و مورد تقدیر قرار گرفته است.

صبا با جشن بزرگداشت هنرمندان معلول در روز جهانی معلولان در حضور این عزیزان و خانواده هایشان و همچنین با اجراهای دلنشین گروههای مختلف حرفه ای هنری، یکی از پرشورترین و خاطره سازترین روزهای خود را در همه این سالها تجربه کرد.

فرصت بازدید از دنیای ذهن و درون هنرآفرینان کم توان ذهنی اما سراسر استعداد و خلاقیت، تا 18 آذر بمدت یکهفته برای عموم علاقمندان، همه روزه از 10 صبح تا 19 عصر، مهیاست.

 

   زمان انتشار: شنبه ١٣ آذر ١٤٠٠ - ١٣:٣٩ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این سایت برای موسسه فرهنگی هنری صبا محفوظ است.