با حضور بزرگان خوشنویسی ایران و افغانستان

  نمایشگاه «هرات تهران» گشایش یافت
 

در آیین ویژه‌ای و با حضور مسئولان فرهنگی ایران و افغانستان، صاحب‌نامان خوشنویسی معاصر ایران و افغانستان و انبوهی از علاقه‌مندان، نمایشگاه «هرات تهران» به روی همگان گشوده شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری، پژوهشی صبا، وابسته به فرهنگستان هنر، این مجموعه با آغاز میزبانی از نمایشگاه «هرات تهران» جلوه پیوندهای عمیق فرهنگ و هنر دو کشور ایران و افغانستان را با نمایش آثاری از هنرمندان خوشنویس هرات به نمایش گذاشت.

این نمایشگاه که عصر روز یکشنبه، 13 مهرماه، در نگارخانه‌های لرزاده و فرشچیان گشایش یافت، مجموعه‌ای نفیس و ارزشمند شامل شصت اثر از نه هنرمند انجمن خوشنویسان هرات است که در انواع خطوط کوفی، ثلث، نستعلیق، شکسته‌نستعلیق و نقاشیخط، تجلیاتی بدیع از این هنر اصیل و فاخر تمدن بزرگ ایرانی را به چشم مشتاقان نشانده است.

در آیین ویژه‌ای که پیش از افتتاح نمایشگاه در تالار ایران فرهنگستان هنر برگزار شد شفیق شرق، رایزن فرهنگی افغانستان در تهران، برگزاری نمایشگاه «هرات تهران» در موسسه صبا را تجلی هنر افغانستان در ایران و یکی از زیباترین جلوه‌های استمرار سنت فرهنگی مشترک دو سرزمین هم‌زبان و همسایه و یکی از بهترین راه‌های نزدیکی و تعامل هنر و هنرمندان ایران و افغان دانست و خواستار تداوم این همکاری‌ها شد.

آنگاه استاد غلامحسین امیرخانی، پیش‌کسوت خوشنویسی ایران، طی سخنانی با بیان اهمیت و ضرورت حرکت‌هایی این‌چنینی، خوشنویسی را یکی از محورها و بسترهای بزرگ پیوند فرهنگی و تمدنی دو سرزمین هم‌جوار شمرد.

در آیین گشایش این نمایشگاه، در کنار استقبال انبوه علاقه‌مندان، حضور چهره‌هایی چون دکتر محمدجواد حق‌شناس، ریاست کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران، سهراب هادی، نقاش و گرافیست و... حضور نام‌آوران خطة خط ایران نیز چشمگیر و کم نظیر بود. استادانی چون منوچهر نوح‌سرشت، امیر احمد فلسفی، محمد حیدری، حسین عطارچیان، خلیل کویکی، دکتر حمیدرضا قلیچ‌خانی و مسعود فاضلی مقدم از این شمار بودند.

نگارخانه‌های لرزاده و فرشچیان صبا با تجلی خط هرات در تهران تا 20 مهر همه روزه، به‌جز ایام تعطیل، از ساعت 10 تا 19 با نمایش جلوه‌هایی درخشان از اصیل‌ترین و بدیع‌ترین هنر حوزه تمدنی ایران کهن، میزبان عموم علاقه‌مندان و مشتاقان خواهد بود.

 

 

   زمان انتشار: چهارشنبه ١٧ مهر ١٣٩٨ - ١٠:١٤ | نسخه چاپي

خروج