افتتاح "ایران بانو"با نگاهی نو به رنگ، زندگی و زیبایی درموزه فلسطین

  نمایشگاه نقاشی «ایران بانو» با گشودن دریچه ای تازه به زیبایی های پوشش زنان در همه اقوام ایرانی از نگاه «زهرا امینی» در موزه هنرهای معاصر فلسطین افتتاح شد.
 

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری صبا- وابسته به فرهنگستان هنر، این نقاش و نگار گر ، نخستین نمایشگاه انفرادی خود را با ارایه سی اثر نقاشی که حاصل هشت ماه، مطالعه او بر روی پوششهای زنان در قومیت ها و مناطق مختلف ایران است، عصر دوشنبه سیزدهم شهریور در این موزه بر پاکرد.

در گشایش این نمایشگاه که با همکاری شهرداری منطقه ۱۲ (قلب تهران)برگزار شده مسوولان شهرداری، اقای دکتر سعادتی قائم مقام شهرداری منطقه وخانم گلرو مشاور امور زنان شهردار منطقه 12تهران و شماری از هنرمندان حضور داشتند.

زهرا امینی با بیان اینکه پروژه مطالعات بوم شناسی و قوم نگاری خود را پس از این نمایشگاه نیز ادامه خواهد داد گفت: شکل تجلی رنگ در پوشش هر قوم، هم با محیط طبیعی و اقلیم رشد و زندگی و هم با روانشناسی هر قومیت، در ارتباط است و یکی از اهداف من، جلوه دادن به این تنوع زیستی و زیبایی شناسانه رنگ در پوشش اقوام ایران بود.

وی افزود: پوشش اقوام ایرانی به جز کارکرد اولیه لباس و رفع نیازهای اولیه، کارکردهای متنوع و پرشمار تزیینی، زیبایی شناختی و اجتماعی دارد و رسیدن به روح اصالت قومی در این نقشها و رنگها برای من پلی بود که به گستره ای وسیع از سنت های فرهنگی، جامعه شناسی و هویت فرهنگی این اقوام پیوند یابم.

این هنرمند، تجلی پوشش زنان ایرانی را زیبایی در متن زندگی، کار، وظایف زنانه در خانه و در سخت ترین شرایط طبیعی عنوان کرد و گفت: تلاش کرده ام در نقاشی هایم این روح زیبایی، استمرار هویت و پیوند لباس با سنت و آیین را در نسبت با زندگی روزانه، سختیهای خانه داری و کار در مزرعه و....، شادی ها و شوخ طبعی ها و در همه وجوه زندگی جمعی زن ایرانی در گوشه گوشه ی این سرزمین، ترسیم کنم.

نمایشگاه نقاشی ایران بانو تا بیستم شهریور همه روزه به جز روزهای تعطیل از ساعت 10 تا 18در موزه هنرهای معاصر فلسطین، میزبان عموم علاقمندان خواهد بود.

 

   زمان انتشار: سه شنبه ١٤ شهريور ١٣٩٦ - ١١:١٨ | نسخه چاپي

خروج