از"نقطه" تا "خط"؛ از "انتزاع" تا "معنا" نمايشگاه نقاشي هاي (خسرو فائض) در صبا گشايش يافت
 

به گزارش روابط عمومي موسسه فرهنگي هنري صبا وابسته به فرهنگستان هنر در اين نمايشگاه كه عصر دوشنبه هشتم ارديبهشت در نگارخانه خيال نو اين مجموعه افتتاح شد، هفتاد تابلو از اين هنرمند در ابعاد و قالب هاي متنوع (راپيد ، اكرليك و....) به نمايش در آمده است. خسروفائض كه به مدت سي سال در اين هنر شيوه آزمايي ميكند فضاي كارهاي خود را عمدتاٌ انتزاعي و برگرفته از ادبيات و عرفان دانست و خاطر نشان كرد : « در اين مجموعه از آثار براساس تئوري مفهومي " نقطه " به عنوان يك محور بنيادين در حكمت، عرفان و هستي شناسي كه حامل وجوه عظيم معنايي ، رمزي و نماد پردازانه درخود است از نقطه به خط و سپس به سطح ، حجم و چرخش در فضا رسيده ام كه در دل خود سيري از انتزاع به جوهره معنا را به نمايش مي گذارد. »
وي افزود : « اين دغدغه هميشگي من از ده سال پيش به اين سو بوده و نمايشگاه حاضر، پاسخ به بخشي از دغدغه هاي ذهني من بوده است.» به گفته هنرمند اين نخستين نمايشگاه اوست كه فضايي كاملاً انتزاعي و در گذر از  عنصر روايت دارد و كليه آثار نيز به صورت كاملاً ذهني، سيال و بي هيچ الگوي قبلي پديد آمده اند.

" فائض"در اين خصوص تأكيد مي كند: « شيوه آفرينش اثر كاملاًدر لحظه و بدون طرح و اتود قبلي بوده اما از گونه اي وحدت بياني در كليت خود برخوردار است ونوع نگاه من را به هستي وزندگي بازتاب مي دهد.»  وي گفت : « به باور من ، هنر نقاشي قبل از هر چيز حاوي نگاه هستي شناسانه هنرمند است و تمركز ذهني من در اين آثار بر عنصر " نقطه " به مثابه ذره اوليه و بنيادين چه در ماده و چه در معنا با همه حضورش در عرفان ،حكمت وادبيات بوده و از سوي ديگر به ظرفيت نقطه در ايجاد فرم هاي جديد نظرداشته ام.»

خسرو فائض بيش از اين نمايشگاه هاي متعددي از آثارخود داشته و در كشورهاي ديگر نيز به صورت گروهي به ارائه آثارش پرداخته است. آخرين پروژه او نمايشگاهي براساس آثار نزار قباني شاعر بزرگ عرب در سوريه ( مكتبه الاسد) بوده است.

 
نمايشگاه "نقطه . خط- نقطه" كه كاوش هنرمند را در سيري از فرم تا انتزاع به نمايش مي گذارد تا 16  ارديبهشت آماده بازديد    علاقه مندان است .

اين نمايشگاه همه روزه به جز ايام تعطيل از ساعت 10 تا 18 در نگارخانه خیال نو موسسه صبا واقع در خيابان وليعصر
خيابان طالقاني- خيابان شهيد برادران مظفر- شماره 125 ، پذيراي عموم بازديدكنندگان خواهد بود .

 

   زمان انتشار: سه شنبه ٩ ارديبهشت ١٣٩٣ - ١١:٢٢ | نسخه چاپي

خروج