کتیبه‌های عاشورایی با «سماع سرخ» به «موزه فلسطین» آمدند
 

موزه هنرهای معاصر فلسطین هم‌زمان با ایام عزای امام عاشوراییان و شاهدان کرامات کربلای عشق، میزبان طراحی‌ها و کتیبه‌های هنرمندان در تجلی عشق و ارادت به «نهضت فاطمی» و «شهادت حسینی» شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری، پژوهشی صبا، وابسته به فرهنگستان هنر، موزه فلسطین در «سماع سرخ» درهای خود را بر نقش‌ها و کتیبه‌ها و پرچم‌ها گشود تا جلوه‌گاهی دیگر از ذوق و خلاقیت هنرمندان جوان کشورمان در افق مکتب عزت و کرامت اهل بیت، به‌ویژه سالار شهیدان و حادثه عاشورا، به‌مثابه مظهر هویت و حرکت شیعه، را به نمایش بگذارد.

این نمایشگاه که به همت انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس، عصر روز سه شنبه، 27 شهریور، با حضور هنرمندان و علاقه‌مندان در موزه فلسطین گشایش یافت، مجموعه‌ای شامل54 اثر از 33 هنرمند سراسر ایران را ارائه نموده است، که از میان حدود 600 اثر ارسال شده به دبیرخانه جشنواره تجسمی مقاومت، در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب، ارزشیابی و انتخاب گردیده و به نمایشگاه راه یافته است.

«سماع سرخ» نخستین ارائه این آثار برگزیده توسط هیئت داوران، پس از یک نمایش محدود در حاشیه جشنواره تجسمی مقاومت است.

آثار این مجموعه در دو بخش: «پرچم و کتیبه» و «تایپوگرافی» و در قالب سه دسته موضوعی: «عاشورا»، «انقلاب فاطمی» و «اربعین» اجرا و ارائه گردیده. به گفته هیئت داوران جشنواره نوآوری، طرح‌های جدید و خلاقیت در بیان نو، ویژگی مشترک این آثار است. یکی دیگر از ویژگی‌های این آثار، پیوند و گره‌خوردگی مفاهیم معنوی‌ــ‌آیینی تاریخ تشیع با نگاهی معاصر و امروزی و حوادث این روزگار است. به‌عنوان مثال در یکی از کتیبه‌های طراحی شده با ابعاد بزرگ، در کنار نمادها و نشانه‌شناسی آشنای کتیبه‌های قدیمی عاشورا و محرم، روایتی از شهیدان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را نیز شاهدیم.

«سماع سرخ» تا 8 مهرماه از ساعت 10 تا 18، به نشانی خیابان ولیعصر، خیابان بزرگمهر، نبش خیابان شهید برادران مظفر، شماره74، میزبان عموم علاقه‌مندان خواهد بود.

 

 

   زمان انتشار: دوشنبه ١ مهر ١٣٩٨ - ١٣:٤٧ | نسخه چاپي

خروج