«پنج گنج» حکیم گنجه‌ با نگاره های هنرمندان سنتی ایران در «صبا»
 

«پنج گنج» حکیم گنجه‌ با نگاره های هنرمندان سنتی ایران در «صبا»

صبا با نمایشگاه «نگاره های خمسه» روایت هنرمندان سنتی ایران از اثر جاودان خمسه حکیم نظامی گنجوی با الهام از گنجینه پنج گنج ادب ایران را به نمایش درمی آورد

 

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری صبا- وابسته به فرهنگستان‌ هنر- این همایش هنری که ساعت ۱۶ عصر روز دوشنبه ۲۳ اسفندماه با همکاری پژوهشکده هنرهای سنتی ،موسسه فرهنگی هنری و پژوهشی صبا ،میراث فرهنگی و گردشگری و فرهنگستان هنر، در نگارخانه استاد محمود فرشچیان گشایش می یابد، با ارائه نزدیک به ۵۰ اثر از هنرمندان سراسر استانهای کشور و با مشارکت شماری از پیشگامان و پیشکسوتان هنر نگارگری معاصر، مجموعه ای متنوع از هنرهای سنتی ایرانی را در تصویرگری شکوه و شگفتیهای منظومه جاودان حکیم سخن گستر گنجه در هفته ملی بزرگداشت این رکن ادب پارسی به نمایش خواهد گذاشت.

آثار ارائه شده در طیف وسیعی شامل: نگارگری، تذهیب، خوشنویسی، فرش برجسته، معرق و‌ منبت، معرق چاقویی، سفال و سرامیک، سوخت نگاری، فلزکاری و قلمزنی، جندی کاری، حکاکی، و در گرایشهای مختلف بوده و در میان هنرمندان شرکت کننده، نامهایی چون استاد اردشیر مجرد تاکستانی، رضا فتاحی و خانمها فیض اللهی و سالک مهدوی حضور دارند.

در این مجموعه، آثار بسیار نفیس و ارزشمندی به چشم می خورد که حاصل خلاقیت و ذوق و ارادت هنرمندان کشورمان به یکی از قله های بلند حکمت ادبی ایران به شمار می رود.

دکتر عبدالمجید شریف زاده مسئول پژوهشکده هنرهای سنتی و برگزارکننده این همایش هنری پیش از این علاوه بر تصدی در میراث فرهنگی، سابقه سالها حضور در فرهنگستان ‌هنر  و‌مسئولیت گروه هنرهای سنتی و هیات علمی آن را برعهده داشته است.

نگاره های خمسه، با ارایه نگینهایی نفیس و ناب از خلاقیت و خیال هنرمندان در تجلی پنج گنج نظامی گنجوی، سخن پرداز سحرآفرین این سرزمین، تا ۲۵ اسفند از ۱۰ صبح تا ۱۸ عصر میزبان عموم علاقمندان خواهد بود.

12.00

 

   زمان انتشار: شنبه ٢١ اسفند ١٤٠٠ - ١٣:٥٨ | نسخه چاپي

خروج