صبا میعادگاه بزرگترین عرصه خیال و خلاقیت هنرمندان توانیاب سراسر ایران شد
 

 

با آغاز سومین جشنواره هنری بین المللی همام

صبا میعادگاه بزرگترین عرصه خیال و خلاقیت هنرمندان توانیاب سراسر ایران شد

 

با گشایش رسمی سومین جشنواره بین المللی همام، عظیم ترین حلقه همدلی و  مهر هنرمندان توانیاب و دارای معلولیت‌های مختلف جسمی، ذهنی، حرکتی در دهها رشته و گرایش هنری و در تمامی حوزه های تجسمی با رویکردها و گرایش‌های گوناگون، از سراسر کشور در صبا شکل گرفت.

 

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی، هنری، پژوهشی صبا، وابسته به فرهنگستان هنر، نگارخانه های خیال و آیینه در این مجموعه عصر روز پنجشنبه 11 آبان در میان حضور کم سابقه و گسترده ی علاقمندان، هنرمندان دارای معلولیت اما سرشار از شور خلاقیت و امید و آفرینش زیبایی و زندگی، چهره های سرشناس و نام آشنای فرهنگی و هنری کشورمان و نیز 

شماری از مسئولان فرهنگی، میزبانی از بزرگترین جلوه گاه هنرآفرینی افراد دارای معلولیت را در انواع رشته های تجسمی آغاز کرد.

این جشنواره که امسال با مشارکت 11 کشور جهان برای نخستین بار بصورت بین المللی و با همکاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، بهزیستی و مراکز مردم نهاد از تمامی مناطق کشور در سطحی وسیع با حضور بیش از 300 هنرمند و با نمایش بیش از 700 اثر برگزار می شود، در تمامی رشته های تجسمی از جمله: نقاشی در انواع تکنیک ها و شیوه ها و در سطوح: کودک، نوجوان و بزرگسال، خوشنویسی، عکاسی، حجم، نگارگری، فرش و تابلوفرش، گلیم، صنایع دستی، سوزن دوزی، ملیله دوزی، خاتم کاری، معرق، منبت، قلمزنی روی فلز، عروسک سازی و... بوده و قابلیت‌هاو استعدادهای هنری جامعه افراد دارای معلولیت را در تمامی استان‌ها و شهرهای ایران به نمایش می گذارد.

در روزهای برگزاری این جشنواره نیز کارگاه  های متعدد هنری در محل ارائه آثار برگزار خواهد شد.

در آیین گشایش سومین جشنواره همام، هنرمندان و چهره های نام آشنای فرهنگی و هنری چون دکتر محمد رضا فرزین رییس بانک مرکزی ،حسین رفیعی، سهیل محمودی، دکتر احمد مسجدجامعی ریاست پیشین شورای شهر تهران و وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی در میان این هنرمندان سراسر توانمندی و تلاش و امید آفرینی حضور یافته و با آنان گفتگو کردند. همچنین هیاتی شامل دو هنرمند توانیاب از کشور قزاقستان از جمله چهره شناخته شده هنری این کشور: خانم سلطان بک میهمان ویژه این مراسم بودند.

ویژگی جالب توجه دیگر این آیین، چندین اجرای موسیقی از جمله چند هنرمند دارای معلولیت با پیانو، اجرای دف نوازی، تکنوازی و موسیقی ترکیبی گروه موسیقی خنیا از کرمان، تک نوازی استاد سید امیرحسین میری مدرس توانیاب برجسته موسیقی از مشهد بود که گرمی ویژه ای به این محفل بزرگ هنری بخشیده بود.

بخش ویژه دیگر، نمایشگاه پوسترهایی با موضوع مظلومیت کودکان غزه بود که به یاد استاد فقید دکتر حبیب الله صادقی به پاس همکاری‌ها و همدلی های این شخصیت ارزشمند هنر معاصر به جشنواره همام و هنرمندان دارای معلولیت برگزار شد.

سومین جشنواره همام که اولین عرصه بین المللی درخشش استعدادها و زیبایی آفرینی های هنرمندان دارای معلولیت کشور است، با برنامه های جنبی و کارگاه‌های هنری در کنار نمایش آثار تا۱۷ آبان ۱۴۰۲میزبان تمامی علاقمندان خواهد بود.

 

   زمان انتشار: پنج شنبه ١١ آبان ١٤٠٢ - ١١:٢٢ | نسخه چاپي

خروج