با ارائه روایتهایی زنده از هنرمندان جوان ایرانی
 

 

با ارائه روایتهایی زنده از هنرمندان جوان ایرانی

«صبا» از گنجینه هنرآفرینی های «خمسه» حکیم نظامی گنجوی، پرده گشود

 

پس از یک نشست ویژه خبری- رسانه ای در حضور شماری از مسئولان فرهنگی، هنری، صبا هفته بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی را با دو نمایشگاه و یک کارگاه هنری نگارگری رسما آغاز کرد.

 

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی، هنری، پژوهشی صبا- وابسته به فرهنگستان هنر- در این نشست خبری که پیش از افتتاح برنامه های ویژه هفته بزرگداشت حکیم سخنسرای گنجه، نظامی سحرآفرین و نادره کار در صبا، در تالار حوضخانه این مجموعه برگزار شد، دکتر محمود شالویی ریاست انجمن مفاخر فرهنگی، با بیان ضرورت چنین رخدادهای تاثیرگذاری در زمینه سازی افق گشایی از عرصه های پهناور خلاقیت و ابداع هنری در مواریث بزرگ ادبیات و حکمت ایران، از تداوم همکاری این مرکز با فرهنگستان هنر و موسسه صبا در تداوم چنین مسیری خبر داد. سپس دکتر محمدعلی رجبی دبیر این برنامه با اشاره به حلقه های اتصال شاهکار حکیم گنجه و سخنسرای بزرگ تاریخ ادب ایران با عرصه های ذوق و ابداع گری زیبایی شناسی و هنر ایرانی، ارزشها و اصالتهای میراث سخن و منظومه معرفت و حکمت نظامی گنجوی را سرمایه و دستمایه ای عظیم و پایان ناپذیر برای تجلی خلاقیتهای هنری هنرمندان ایرانی از گذشته تا همین امروز دانست و روایتهای تازه نسل جوان هنرمندان کشورمان با شیوه ها و گرایشهای متنوع از دنیای شعر و اندیشه نظامی را دلیل این زنده و زاینده بودن شمرد.

آنگاه دکتر اسماعیلی دبیر فرهنگستان هنر با بیان رویکرد مستمر این مجموعه به احیا و اشاعه و استمرار هنرهای اصیل و فاخر ملی و نسبت این هنر در هویت و جوهره خود با مواریث غنی ادبیات و شعر پارسی، بزرگداشت حکیم نظامی در صبا را یکی از نقاط روشن این پیوند و همصدایی دانست و اعلام کرد فرهنگستان هنر، یکی از اولویتهای کاری و هدفگذاری اصلی خود را تداوم این ارتباط ثمرآفرین و خلاق می داند و تلاش خود را برای تقویت آن ادامه و افزایش خواهد داد.

آنگاه نمایشگاه روایتهای هنرمندان نگارگر معاصر از خمسه نظامی در نگارخانه استاد لرزاده و نمایشگاه تصویر نگاره های خمسه شاه طهماسبی از نفایس و نوادر هنر ایرانی و همچنین کارگاه نگارگری با حضور اساتید برجسته نگارگری در نگارخانه استاد فرشچیان «صبا» گشایش یافت.

صبا با هفته ای پر از رنگ و نقش و نگار از جلوه گری های هنر ایران در آینه شکوه سخن پیر گنجه، تا 27 اسفند میزبان علاقمندان خواهد بود.

 

 

   زمان انتشار: شنبه ٢٠ اسفند ١٤٠١ - ٠٩:٤٨ | نسخه چاپي

خروج