هنر عاشورا با «مکتب عاشورا به روایت هنرمندان » به صبا می آید
 

موسسه فرهنگی هنری صبا با نمایشگاه  « مکتب عاشورا به روایت هنرمندان » سیر تحول هنر عاشورایی معاصر را در سالهای پس از انقلاب بروایت گرایشهای مختلف از سنتی تا معاصر به نمایش می گذارد.

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری صبا- وابسته به فرهنگستان هنرجمهوری اسلامی ایران- این نمایشگاه که در آستانه ایام اربعین امام حسین (ع) تاریخ از 12 تا 16 مهرماه در در نگارخانه های استاد حسین لرزاده واستاد محمود فرشچیان  برگزار می شود شامل آثاری از نقاشان نام آشنا و پیشکسوت قهوه خانه، نقاشان صاحب نام معاصر در رویکردهای مختلف، و منتخبی از آثار کارگاه تخصصی سالهای گذشته در فرهنگستان هنر و موزه فلسطین است که در تنوع شیوه های ارائه شده، سیری از چهل سال تداوم و تحول این هنر را از سنت تا نوگرایی را در آن مشاهده خواهیم کرد.

در این نمایشگاه 6 اثر متعلق به گنجینه فرهنگستان و درگرایشهای  نقاشی مدرن ومعاصر با مضمون عاشورایی که توسط استادانی چون: ایرج اسکندری، مصطفی گودرزی ، مهدی حسینی، عبدالحمید قدیریان، غلامعلی طاهری، حبیب الله صادقی و محمود طوفان با موضوع بازآفرینی تصویری ترکیب بند ماندگار محتشم کاشانی خلق گردیده اند، ارائه خواهد شد.

در گرایش سنتی نیز در کنار چند اثر از هنرمند پرده نگار قهوه خانه ای مهدی طالعی نیا، تعدادی از آثار قابل توجه خلق شده در کارگاه  موزه فلسطین توسط استادان فقید و جاویدنام: محمد فراهانی و علی اکبر لرنی و استادان در قید حیات دیگری چون: منصور وفایی و مهدی اسماعیل زاده چلیپا، و آثار خلق شده در کارگاه فرهنگستان هنر از: مراد فتاحی، محمدرضا فرزانه و عفت تکلو  به نمایش گذاشته شده است.

آیین گشایش این نمایشگاه ساعت 16 عصر شنبه 12 مهر با رعایت پروتکلهای بهداشتی برگزار خواهد شد.

«هنر در مکتب عاشورا» با ارائه آثار شاخصی از هنر عاشورانگاری پس از انقلاب، بخشی مهم و قطعه ای تاریخی از این میراث هنری را با حضور تمامی علاقمندان، پژوهشگران هنری و هنرمندان بازخوانی خواهد کرد.

 

   زمان انتشار: چهارشنبه ٩ مهر ١٣٩٩ - ١٥:١١ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این سایت برای موسسه فرهنگی هنری صبا محفوظ است.