«سماع شکسته»، بهترین‌های خط شکسته معاصر را به «صبا» آورد
 

با گشایش نمایشگاه خوشنویسی «سماع شکسته»، صبا میزبان بزرگ‌ترین مجموعه خط شکسته معاصر به‌روایت استاد یدالله کابلی و شاگردان برجسته این پیش‌کسوت طراز اول شکسته‌نویسی ایران شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری، پژوهشی صبا، وابسته به فرهنگستان هنر، این نمایشگاه که عصر پنجشنبه 18 مهر با حضور جمعیت انبوه علاقه‌مندان در نگارخانه «آیینه» گشایش یافت مجموعه گسترده‌ای از تازه‌ترین آثار استاد یدالله کابلی و دو نسل از شاگردان این چهره صاحب‌نام و پرسابقه را به نمایش گذاشته است.

آثار ارائه شده در شیوه شکسته معاصر شامل 270 اثر منتخب از مجموع 340 اثر و از حدود 200 هنرمند است که همگی از شاگردان استاد کابلی بوده و هم اکنون در شمار استادان خط شکسته در ایران به شمار می‌روند.

در کنار این مجموعه، دو اثر از استاد یدالله کابلی و دو اثر از استاد محمد حیدری، که از آخرین آثار این دو پیش‌کسوت هنری محسوب می‌شوند، ارائه شده است.

آثار راه یافته به «سماع شکسته»، در عین جلوه‌بخشی به شیوه‌ای پراصالت و فاخر در سنت خوشنویسی ایرانی، افقی از تنوع چشمگیر گرایش‌های گسترده تصویری را آشکار می‌سازند.

در آیین گشایش این ضیافت بزرگ شکسته‌نویسان ایرانی که حضور برجسته‌ترین چهره‌های خوشنویسی کشورمان در آن چشمگیر بود، ابتدا استاد کابلی ضمن قدردانی از مدیریت و کارکنان مجموعه صبا ابراز امیدواری کرد گردهمایی سالانه خوشنویسی شکسته همه ساله در موسسه صبا برپا شود. در ادامه استاد محمد حیدری ضمن قدرانی از زحمات دست‌اندرکاران نمایشگاه و استاد کابلی ابراز امیدواری کرد که نمایشگاه «سماع شکسته» جریانی ادامه‌دار و مستمر باشد. در ادامه نیز روح‌الله دلخانی، دبیر اجرایی نمایشگاه، گزارشی آماری از نمایشگاه ارائه داد.

«سماع شکسته» در آغازین روز میزبانی از دوستداران خط شکسته، پذیرای نامورانی از این خطه خیال انگیز بود. استادانی چون امیراحمد فلسفی، الهه خاتمی، خلیل کویکی، صداقت جباری، رسول مرادی، مسعود فاضلی مقدم، علی قربانی، غلامرضا سپهری، سیده صغری حسینی و ... از این شمار و از این تبار بودند.
محمدعلی کیانی، مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور و عارف براتی، مدیر اجرایی انجمن خوشنویسان ایران به همراه گروهی از خوشنویسان هرات که هم اکنون آثارشان در نمایشگاه «هرات تهران»، زینت‌بخش نگارخانه‌های لرزاده و فرشچیان در صباست از دیگر میهمانان آیین گشایش نمایشگاه سماع شکسته بودند.

 

 

   زمان انتشار: يکشنبه ٢١ مهر ١٣٩٨ - ١٠:١٣ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این سایت برای موسسه فرهنگی هنری صبا محفوظ است.