استاد یدالله کابلی:

  «خط شکسته» را با راه و نگاه معاصر پیوند زده‌ایم
 

استاد یدالله کابلی چهره درخشان و پیش‌کسوت خوشنویسی در گفتگوی خود با «صبا» در آستانه گشایش نمایشگاه «سماع شکسته» گفت: راهی پرنشاط، شاداب و پر امید پیش روی هنر خوشنویسی، به‌خصوص خط شکسته می‌بینم. از آن روی که این هنر، توانسته خود را با جهان و انسان امروزین و معاصر، همراه کند.

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری، پژوهشی صبا، وابسته به فرهنگستان هنر، این چهره صاحب‌نام خوشنویسی معاصر، موقعیت و جایگاه کنونی خط شکسته را ممتاز و در اوج شکوفایی توصیف کرد و گفت: خط شکسته ما امروز راه به افق‌های جهانی برده است؛ چرا که با وجود چهره‌های جوان، جستجوگر، خلاق و نوآور، راه و مسیری جز این نباید و نمی‌توان برای خوشنویسی و خط شکسته متصور بود.

وی با اشاره به قابلیت‌های درونی و ذاتی خط شکسته و سیر تحول آن، موقعیت و جایگاه کنونی این هنر را این‌گونه ارزیابی کرد: ما این حرکت را که رفته‌رفته شکل یک «فرایند گسترده ملی» به‌خود گرفته، در نمایشگاهی که دو سال پیش در برج میلاد برگزار شد در آثار 141 هنرمند تجربه کردیم.

و ی ادامه داد: آخرین ارائه گروهی و عمومی این هنر، چندی پیش در مرکز فرهنگی هنری آسمان فرهنگستان هنر بود که به یقین معدل خوبی از وضع فعلی خط شکسته را عرضه کرد و نشان داد که قابلیت‌های خط شکسته به چه درجه‌ای از اوج و شکوفایی رسیده و چه جایگاهی را برای آن تثبیت کرده است.

استادکابلی با اشاره به دومین نمایشگاه آثار بزرگان و هنرمندان خط شکسته در موسسه صبا اظهار داشت: اما عمده فعالیت من به شکل اختصاصی، با یاری خدا روز 18 مهر، در موسسه فرهنگی هنری صبا دیده خواهد شد که مجموعه‌ای است از آثار خودم و شاگردانم که هرکدام در نوع خود از استادان صاحب‌نام و صاحب‌عیار معاصر هستند. در واقع با این نمایشگاه، مروری می‌توان داشت بر دو نسل از شاگردان من که آثارشان، نمایش شکوهمندی از قابلیت و ظرفیت وسیع خط شکسته معاصر را برای مشتاقان این هنر وزین، نفیس و فاخر ملی، رونمایی خواهد کرد.

این پیش‌کسوت هنری در پاسخ به این پرسش که سهم نوآوری و نگاه جدید در این نمایشگاه چقدر است خاطرنشان کرد:

قطعا خواهید دید که وجه مشترک آثار این مجموعه همان نگاه نو به «میراث خط شکسته» است. وقتی با هنرمندانی جوان، جستجوگر و پویا که با شور و باور و انگیزه‌های مثبتی که در جان و دلشان بیدار شده، روبرو هستیم؛ بی‌گمان باید گفت راهی شاداب، پرنشاط و پر امید پیش روی این هنر است.

وی درباره ارائه آثار خود در این نمایشگاه گفت: بخشی از آثاری که در این نمایشگاه ارائه داده‌ام مروری است بر تمامی دوره‌های کاری من، طی این پنجاه سال و بخشی نیز متعلق به همین امسال است که برای اولین بار به نمایش گذاشته خواهد شد.

وی در پایان صحبت‌هایش درباره اهداف این نمایشگاه عنوان کرد: تاکید اصلی ما بر تشویق، انگیزه‌بخشی و امکان دیده شدن هرچه بیشتر جوان‌هاست. ما در این نمایشگاه تلاش کردیم فرصت و فضایی برای معرفی چهره‌های جوان، مستعد و خلاق که هرکدامشان حرف تازه‌ای در این هنر دارند ایجاد کنیم. هنرمندانی که مسیر تکاملی شیوه خط شکسته معاصر را ارتقاء می‌دهند و در سیر تحول در گستره فرهنگ و تمدن ایرانی نقش دارند.

نمایشگاه «سماع شکسته»، که دربر دارنده تازه‌ترین آثار «استاد یدالله کابلی» پیش‌کسوت خوشنویسی معاصر و شاگردان ایشان است، عصر پنج‌شنبه 18 مهرماه، در آیین ویژه‌ای با حضور استادان و اهالی هنر و فرهنگ و عموم مشتاقان در فرهنگستان هنر و موسسه فرهنگی هنری صبا، گشایش خواهد یافت. این نمایشگاه از 20 مهر تا 2 آبان همه روزه، به‌جز ایام تعطیل، از ساعت 10 تا 18 به نشانی خیابان ولیعصر، خیابان طالقانی، خیابان شهید برادران مظفر، پلاک 125 میزبان هنردوستان خواهد بود.

 

 

 

   زمان انتشار: سه شنبه ١٦ مهر ١٣٩٨ - ١٣:١٧ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این سایت برای موسسه فرهنگی هنری صبا محفوظ است.