استاد تورج ژوله:

  نمایشگاه فرش بلوچ، برای همه ما نویدبخش و امیدآفرین است
 

استاد تورج ژوله، چهره نام‌آشنا و باسابقه فرش پژوهی، در بازدید از نمایشگاه تخصصی «فرش بلوچ؛ از رنج تا گنج»، همت و حرکت فرهنگستان هنر و موسسه صبا را در ورود به حوزه فرش اقوام ایرانی در این شکل تخصصی و پژوهشی، مایه امید و انگیزه علاقه‌مندان این حوزه و اتفاقی مبارک در فضای فرهنگی هنری کشور شمرد.

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری صبا، وابسته به فرهنگستان هنر، این پژوهشگر، مدرس و مولف حوزه فرش، در نخستین روز نمایشگاه با بیان اینکه تمرکز روی هنری که به سرعت رو به زوال و از بین رفتن است ضرورت حیاتی و فوری دارد و همچنین یک حرکت ماندگار و جریان ساز به شمار می‌رود، اظهار داشت: ما انتظار نداریم کارهای خیلی موزه‌ای و کلکسیونی و عتیقه جمع شود؛ اما همتی که در جریان شکل‌گیری این نمایشگاه شد، نشان از آن دارد که فرهنگستان هنر و موسسه صبا با یک زاویه دید مشخص و یک پشتوانه تخصصی قوی به حوزه فرش اقوام ایرانی ورود کرده و این امر برای همه ما نویدبخش و امیدآفرین است.

این صاحب‌نظر فرش در بازدید از این مجموعۀ نفیس و فاخر از دست‌بافته‌های بلوچ که در انواع کاربردها و در تنوعی پرشمار از گروه‌های هندسی و نقش‌مایه‌ای از دوره قاجار تا پهلوی اول برای نخستین بار به نمایش گذاشته است، یادآور شد: رویکرد فرهنگستان هنر و صبا نه کلکسیونی است نه تجاری؛ بلکه به‌شکل کاملا علمی و پژوهشی و در قالب مونوگرافیک- تک مضمونی و متمرکز بر یک منطقه به‌صورت خاص، ساماندهی شده. در این مجموعه فرش‌هایی ارائه شده که امروز سنت بافت آنها منسوخ شده و از میان رفته. آثاری که حداقل بین 80 و90 سال قدمت دارند و در مجموع، گردآوری خوبی شده است.

وی افزود: فرهنگستان و صبا با این شکل از ارائه، در حقیقت کاری بس بزرگ می‌کنند و آن معرفی «آداب و فرهنگ مجموعه‌داری» است، که متاسفانه در ایران انحصاری شده. فرهنگستان با چاپ کاتالوگ، پوستر، کتاب آثار نمایشگاه و... در واقع هویت حرفه‌ای و ارزش کیفی به کار مجموعه‌داری هنری می‌بخشد و خود این زاویه دید، بسیار مبارک و نویدبخش اتفاقاتی بهتر است که باعث می‌شود از بی‌هدفی خارج شویم و نگاهمان تخصصی و کاملا تحقیقی و علمی باشد.
وی افزود: این راه و افق روشن با فرش بلوچ آغاز شده و امیدوارم ادامه پیدا کند و مثلا حرکت بعدی معرفی میراث هنری عرب‌باف‌های جنوب خراسان باشد.

گفتنی است نگارخانه آیینه در موسسه فرهنگی هنری صبا با «فرش بلوچ؛ از رنج تا گنج» تا 28 مرداد وعده‌گاه همه علاقه‌مندان هنر فاخر و پر ارج فرش اقوام و مناطق ایران خواهد بود.

علاقه‌مندان جهت بازدید از این نمایشگاه می‌توانند به نشانی خیابان ولیعصر، نرسیده به چهارراه طالقانی، شماره 1552، فرهنگستان هنر و یا خیابان طالقانی، خیابان شهید برادران مظفر، پلاک 125، موسسه صبا، مراجعه نمایند.

 

 

   زمان انتشار: يکشنبه ٢٠ مرداد ١٣٩٨ - ١٢:٣٠ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این سایت برای موسسه فرهنگی هنری صبا محفوظ است.