استاد محسنی:

  نمایشگاه فرش بلوچ، تجسم عینی «احیای گنجینه‌های هنری از یادرفته» است
 

استاد محسن محسنی، صاحب‌نظر هنری در بازدید از نمایشگاه «فرش بلوچ؛ از رنج تا گنج» شکل‌گیری این مجموعه را از جهت آنکه نخستین حرکت جدی در ارائه دست‌بافته‌های بومی و غیرشهری در یک حوزه تمدنی کهن و احیای یک میراث بزرگ هنری است، حرکتی بی‌نظیر در کشورمان دانست.

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری صبا، وابسته به فرهنگستان هنر، استاد محسنی، از چهره‌های پیش‌کسوت در حوزه هنر، فرهنگ و ادبیات، در نخستین روز میزبانی این مجموعه از نمایشگاه فرش و دست‌بافته‌های بلوچ تاکید کرد: ما تاکنون سبک‌شناسی را تنها در ادبیات داشتیم؛ اما اکنون و با این حرکت تخصصی و پژوهشی وسیع، در حوزه فرش اقوام ایران، می‌توان از «سبک‌شناسی فرش ایرانی» سخن گفت.

وی با بیان اینکه ایلات و عشایر از دیرباز با دام سر و کار داشته‌اند و اولین فرش‌بافان ایران، عشایر ما بوده‌اند؛ از سوی دیگر فرش‌بافی ایران از ابتدا در جامعه زنان شکل گرفت و امروز هم بیش از 80 درصد نیروی انسانی متشکل در حوزه فرش را زنان تشکیل می‌دهند و در عین حال خود منطقه سیستان که خاستگاه و زادگاه نخستین این سنت بزرگ هنری بوده یک منطقه کانونی در فرهنگ، تمدن و هنرهای قومی ماست، تصریح کرد: پرداختن به این موضوع بسیار ضروروری است. این نمایشگاه از این جهت، بی‌نظیر است که فرش‌های ارائه شده در آن، شهری‌باف نیست و متعلق به روستاها و اقوام کوچ‌نشین است که زنانشان از طریق دامداری امرار معاش می‌کردند و پس از شال و جوراب و... فرش را هم به‌صورت کاملا خودآموخته و بدون هیچ طرح و الگوی قبلی یاد گرفتند و بافتند.

وی در ادامه گفت: این اقوام، فرش را صرفا به‌عنوان زیرانداز نبافتند؛ بلکه این فرش در طول تاریخ، تجلی تمام نمایی از هنر و ذوق این اقوام شده که طرح‌ها و نقوش و الگوهای آن کاملا زیبایی‌شناسانه بوده و نباید آن را در وجه کاربردی‌اش خلاصه و منحصر کرد.

گفتنی است نگارخانه آیینه در موسسه فرهنگی هنری صبا با: «فرش بلوچ؛ از رنج تا گنج» و با ارائه بیش از 140 فرش، گلیم و دست‌بافته در متنوع‌ترین اشکال و در قالب 64 سرشاخه و گروه نقش‌مایه‌ای و هندسی تا 28 مرداد همه روزه از 10 تا 19 میزبان عموم علاقه‌مندان خواهد بود.

علاقه‌مندان جهت بازدید از این نمایشگاه می‌توانند به نشانی خیابان ولیعصر، نرسیده به چهارراه طالقانی، شماره 1552، فرهنگستان هنر و یا خیابان طالقانی، خیابان شهید برادران مظفر، پلاک 125، موسسه صبا، مراجعه نمایند.

 

 

   زمان انتشار: يکشنبه ٢٠ مرداد ١٣٩٨ - ١٣:١٣ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این سایت برای موسسه فرهنگی هنری صبا محفوظ است.