صبا میراث دست‌بافته های بلوچ را به نمایش گذاشت
 

«فرش بلوچ؛ از رنج تا گنج»، میراث یکی از بزرگ‌ترین سنت‌های فرهنگی، قومی و صناعت‌های بومی کهن‌ترین حوزه تمدنی ایران را از قاجار تا اوایل قرن کنونی رخ نمایی و پرده‌گشایی کرد.

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری و پژوهشی صبا، وابسته به فرهنگستان هنر، این نمایشگاه تخصصی که عصر روز سه‌شنبه، 15 مرداد، با حضور و استقبال گسترده اهالی هنر و استادان و صاحب‌نظران حوزه فرش در نگارخانه آیینه گشایش یافت، مجموعه‌ای نفیس و ارزشمند از چند قرن میراث اصیل و کهن دست‌بافته‌های بلوچ را در طیف وسیعی از نقش‌مایه‌ها، طرح‌ها، الگوهای هندسی و کارکردهای متنوع و پرشمار به نمایش گذاشته است.

در آیین گشایش و نشست پژوهشی این نمایشگاه در تالار همایش‌های فرهنگستان هنر، سه تن از کارشناسان و مدرسان باسابقه و صاحب‌نظر حوزه فرش پژوهی ایران: تورج ژوله، ایمان زکریایی کرمانی و محمدکریم کاظمی قرایی، که این نمایشگاه به همت وی و از مجموعه شخصی او شکل گرفته است، به بررسی میراث فرش سیستان و دست‌بافته‌های بلوچ پرداختند.

در ادامه انبوه حاضران به اتفاق دکتر علیرضا اسماعیلی، ریاست فرهنگستان هنر، دکتر تقوی، معاونت پژوهشی این فرهنگستان، افشین شیروانی، ریاست انتشارات فرهنگستان، محمدرضا حسین‌خانی، ریاست موسسه صبا با همراهی استادان: محسنی، صباحی و شماری دیگر از نام‌آوران عرصه‌های هنر و فرهنگ کشور و مجموعه‌داران فرش ایرانی به نگارخانه «آیینه» صبا رفتند تا شاهد پرده‌گشایی از 140 نگین درخشان دست‌بافته‌های بلوچ در قالب 64 گروه نقش‌مایه‌ای و در تنوعی چشمگیر از کارکردهای گوناگون زیست بومی و سنت و فرهنگ قومی این حوزه تمدنی چندهزارساله باشند. در این مجموعه که برای نخستین بار به نمایش درمی‌آید، علاوه بر حدود 80 فرش و قالی نفیس و تاریخی، با طیف وسیعی از کاربردهای این سنت، از: نمکدان، قاشقدان، خورجین، پشتی، جوال و ... مواجه هستیم که پیوندی روشن از «زیبایی» و «زندگی» را بر بستر ضرورت‌های زیست، سنت و اقلیم به مخاطب امروز نشان می‌دهند.

مجموعه حاضر، با ارائه بافته‌های این قوم سخت‌کوش و صبور در انواع رشته‌ها و گرایش‌ها و از تمامی طوایف و قبایل مقیم در این منطقه، از سیستان تا سرخس، که متعلق به دوره زمانی قاجار تا پهلوی اول است، برای اولین بار به‌صورت یکجا و متمرکز، زیبایی‌ها، ظرافت‌ها و ارزش‌های بی‌مانند این سنت هنری و صناعت بومی را معرفی و ارائه نموده است.

موسسه فرهنگی هنری صبا با «فرش بلوچ از رنج تا گنج» تا 28 مردادماه همه روزه از ساعت 10 تا 19، و جمعه از ساعت 16 تا 19، میزبان و وعده‌گاه تمامی علاقه‌مندان هنر هزاران ساله فرش اقوام ایرانی خواهد بود.

 

 

   زمان انتشار: پنج شنبه ١٦ مرداد ١٣٩٨ - ١٤:٤٩ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این سایت برای موسسه فرهنگی هنری صبا محفوظ است.