«صبا»میزبان «نخستین جشنواره هنری قلم» شد
 

نخستین جشنواره هنری قلم (art pen ex) با حضور پیش‌کسوتان هنرهای تجسمی ایران در مؤسسه فرهنگی‌هنری صباگشایش یافت.

به گزارش روابط‌عمومی مؤسسه فرهنگی ‌هنری پژوهشی صبا، وابسته به فرهنگستان هنر، جشنواره «آرتپنکس» که درنخستین گام خود باارائه 250 اثر برگزیده ازمیان صدها اثر ارسال ‌شده از سراسر ایران شکل گرفته است، عصردوشنبه سوم تیر 1398 با استقبال علاقه‌مندان و با حضورچهره‌های پیش‌کسوت و صاحب‌نام همچون کامبیز درمبخش، جوادعلیزاده، ایرج اسکندری و... درنگارخانه «خیال» این مجموعه، کار خود را آغاز کرد.

آثار راه‌یافته به نمایشگاه در دو بخش «قلم» و «آزاد» و در قالب طراحی و نقاشی با قلم، خودکار، روان‌نویس ارائه شده است.

آثار جشنواره همچنین در دو بخش استادان و هنرمندان جوان عرضه شده که در بخش استادان، آثار چهره‌های نام‌ آشنا و شناخته ‌شده همچون کامبیز درمبخش، جواد علیزاده، ایرج اسکندری، رضا هدایت و بزرگمهر حسین‌پور به نمایش گذاشته شده است.

در آیین گشایش این جشنواره ابتدا آقای زاهدی، استاندار قزوین، با اثر گذار و جریان‌ساز خواندن حرکت‌هایی چون جشنواره هنری قلم، این میزان از مشارکت وسیع و استقبال و شور و حضور از همه ‌جای ایران را مهم‌ترین دلیل برای ضرورت آن دانست و شکل‌گیری این حرکت را به سود کلیت جریان تولید و خلاقیت هنری کشور قلمداد کرد.

درادامه، استاد کامبیز درمبخش طی سخنانی با بیان این نکته که چنین حرکت مهمی باید خیلی زودتر ازاین اتفاق می‌افتاد، بر ضرورت ورود و مشارکت وسیع و جمعی شرکت‌های تولیدن وشت‌افزار وقلم به‌ عنوان وسیله‌‌ای که نزدیک‌ترین وسیله و ابزار ارتباط با هنرمندان است، در چنین عرصه‌ای تأکید کرد و یادآور شد: این شرکت‌ها می‌توانند هم از این طریق برای خودشان تبلیغ کنند و هم مثل جریانی که در خیلی از کشورهای جهان رخ می‌دهد، سرمایه و پشتوانه‌ای با ارزش و اعتبار آفرین ا زطریق معرفی تولیدات خود در دست هنرمندان بزرگ و مشهور کشور برای خود ایجاد کنند.

این هنرمند صاحب‌ سبک و باسابقه در ادامه، صبا را که میزبان این جشنواره است، مجموعه‌ای بزرگ و با ظرفیت‌ها و قابلیت‌های بسیار بالا در روند توسعه هنری ایران برشمرد و گفت: مؤسسه صبا با فضا و امکاناتی که د اختیار دارد و با این سابقه و تجربه طولانی در ساماندهی و مدیریت هنری، به یکی از مهم‌ترین و محوری‌ترین پایگاه‌ها و پشتوانه‌های هنر معاصر و مدرن ایران بدل شده و در امتداد کار تخصصی و حرفه‌ای خود باید با دعوت از هنرمندان بزرگ معاصر و امکان نمایش آثارشان، نقش و جایگاهی مهم‌تر در این عرصه بیابد.

در این مراسم همچنین استاد جواد علیزاده، هنرمندطراح، کارتونیستوکاریکاتوریست پیش‌کسوت و شناخته ‌شده در عرصه بین‌المللی که از داوران اینجشنواره هم هست، شکل‌گیری این حلقه پیوند و این حرکت ملی ر ابرای کشف استعدادها و تشویق هنرمندان جوان و زمینه ‌سازی بروز خلاقیت‌ها سازنده خواند و خاطرنشان کرد: ما سعی کردیم در داوری آثار، حرفه‌ای و عادلانه عمل کنیم و تکنیک هنری، اجرای نوآورانه و خلاق، و محتوای قوی و غنی را به‌ عنوان معیارهای اصلی خود در نظر بگیریم.

پایه‌گذار پر سابقه‌ترین نشریه تخصصی طنز ایران در سال‌های پس از انقلاب، همچنین در بیان نقش مؤسسه صبا در این جشنواره افزود: صبا بسیار خوب این حرکت را ساماندهی کرده و در این سال‌ها تبدیل به یک سرمایه خوب برای کلیت هنر ایران شده است. این مجموعه می‌تواند و باید فراتر از اختصاص مکان و فضای نمایشگاهی در روند هنری ما و در جریان هنر معاصر ایران، مؤثر و جریان‌ساز باشد.

نخستین جشنواره هنری قلم که آثار هنرمندان را در طیفی وسیع از موضوع‌ها و در گستره‌ای متنوع از تکنیک‌ها و شیوه‌ها (آثار حجم با موضوع قلم، طراحی و نقاشی کلاسیک در گرایش‌های پرتره، فیگور، طبیعت بی‌جان و معماری، طراحی آزاد، دودلینگ آرت، طراحی‌های ذهنی، مفهومی و انتزاعی، کاریکاتور، تصویرسازی، نوآوری و ابداع در کار با انواع قلم، خودکار رنگی، راپید و روان‌نویس) و با سلیقه‌ها و گرایش‌های گوناگون به نمایش گذاشته است، تا 9 تیر 1398 میزبان عموم علاقه‌مندان خواهدبود.

 

 

   زمان انتشار: دوشنبه ٣ تير ١٣٩٨ - ١٦:١٧ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این سایت برای موسسه فرهنگی هنری صبا محفوظ است.