استاد غلامحسین امیرخانی: با نسلی مواجهیم که دارد از استادانش هم جلو می زند!
 

استاد، «سروهای همراه» به انگیزه بزرگداشت شما حلقه اتصال چند نسل از خوشنویسان کشور شد. این حضور و مشارکت استادان و پیشکسوتان هم نسل خودتان با جوان ترها را چطور ارزیابی می کنید؟

·    این نمایشگاه و مراسم امروز به عنوان یک نمونه قابل تأمل است که استقبال به این گستردگی نشان از زنده بودن و اهمیت این هنر دارد. امروز شاهد بودید که علاقمندان از صنوف مختلف هنر به ملاحظه افتتاح این نمایشگاه آمدند و چه شور و شوق نشان دادند که معرف این اشتیاق عمومی و مردمی است. حتی از شهرستان های دور، بسیاری از جوان ها خودشان را رساندند و ضرورت و حقیقتی را این جلسات و این تجمعات برای متولیان هنر و مسئولان فرهنگی کشور ما و همه آنان که در این عرصه تصمیم سازی و تصمیم گیری می کنند یا کسانی مثل من که افتخار خدمت به این عرصه را پنجاه، شصت سال است دارم روشن می کند که بطور کلی مرجعیت در جامعه ما عوض شده است. این سخنی است که ما دهها سال است مرتب گفته ایم و حالا از زبان وزیر ارشاد هم درآمد که: مرجعیت فرهنگی در ایران تغییر کرده. شما نمونه اش را در همین ماجرای «مرتضی پاشایی» دیدید که در تهران و شهرهای بزرگ چگونه دهها هزار نفر آمدند و شگفتی آفریدند. خوب این خواننده مگر چند سال سابقه هنری داشته؟ این را از زاویه دیگری باید دید که نگاه مردم، احساسات مردم، خواسته های مردم باید دوباره اندیشیده و تحلیل و ارزیابی شود چه از جانب خود مردم و چه از جانب دولتمردان که امکانات، بودجه و اعتبارات، برنامه ریزی ها همه دست آنهاست. اگر که یک نوع اقبال عمومی بتواند ملاک قضاوت و برنامه ریزی باشد، اگر نظر نخبگان و بزرگان مورد نظر باشد و اگر هدف، رشد دادن جامعه به خصوص جوانان باشد در هر سه مورد از لحاظ تعیین زاویه حرکت جامعه در بستر تاریخ اهمیت دارد و در هر صورت وقت آن رسیده که نگاه ما به هنر عوض شود و به خصوص در موضوع مورد علاقه ما که می خواهیم عزت و اعتبار و شأنیت ما در همه دنیا مورد بازنگری قرار گیرد و در این مسیر بالاترین داشته و دارایی ما فرهنگ و هنر است نه چیزهای دیگر که همه تقلیدی و اقتباسی است. این امتیاز و این مایملک و میراث بزرگ دهها سال است مورد غفلت قرار گرفته. متأسفانه در این سال ها یک عده ای دچار سوء تفاهم شده اند و رشد فرهنگ را با افزایش تعداد مساجد یکی دانسته اند تا جامعه مصون از تهاجم فرهنگی باشد! ما باید ببینیم با گذشت 35 سال از انقلاب با این همه رسانه و غالب برنامه های معنوی و اخلاقی و مذهبی این رسانه ها که همه حرفشان اهتمام به اسلام و اخلاق اسلامی و آموزه های دینی است چرا اخلاق تا این سطح در جامعه ما تنزل پیدا کرده؟ این پرسش مهمی است که پاسخ آن در ناکارآمدی شیوه برخورد مسئولان و مربیان و متولیان اخلاقی و معنوی جامعه است. الآن می بینید که این نمایشگاه چه جمعیتی را اینجا کشانده و جوان هایی از شهرهای دور خودشان را به این افتتاحیه رساندند یا نمایشگاهی خود من داشتم مدتی پیش که یک خیابان بند آمده بود یا نمایشگاه اخیر استاد آیدین آغداشلو که مردم صف ایستادند برای ورود به گالری. من اخیراً کرمانشاه بودم استاندار آنجا می گفت بلیط کنسرت فلان خواننده چهل دقیقه بعد از اعلام تمام شد چگونه است که این اقبال و توجه از سوی جامعه به چنین برنامه های هست اما بسیاری جلسات و همایش های مدعی مذهب و اخلاق از جذب مخاطب ناتوان مانده اند؟ این پرسش ها پاسخی توأم با تحلیل، تأمل، صداقت و بدون ریاکاری و رودربایستی و ظاهرسازی می طلبد.

o       و سخن آخر، نظرتان درباره نمایشگاهی که امروز برپا شد؟

بسیار خوب و امیدوارکننده؛ در یک جمله می گویم آنقدر این نسل درست تربیت شده که حتی با استادها دارد برابری می کند یا حتی در مواردی از آنها هم دارد پیش می افتد.

 

   زمان انتشار: دوشنبه ٦ بهمن ١٣٩٣ - ١٤:٥٨ | نسخه چاپي

خروج