نام آوران هنر تجسمی ایران، روایت «جنگ و صلح» را به «صبا» می آورند.
 

نام آوران هنر تجسمی ایران، روایت «جنگ و صلح» را به «صبا» می آورند.

 

۱۲۰ هنرمند از سراسر کشور، روایتهای دیده نشده و دست اول خود از جنگ و صلح و تازه ترین آثار در ستایش صلح و دوستی و تفاهم میان انسانهای زمین از هر ملیت و دین و نژاد را در «صبا» برای نخستین بار به نمایش می گذارند.

 

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری صبا- این نمایشگاه تخصصی که پیوند «هنر» و «صلح» را به روایت چند نسل هنرمندان ایرانی از نام آوران و پیشکسوتان هنر ایران تا هنرمندان جوان و در طیفی از هنرهای سنتی تا مدرنترین گرایشهای هنر معاصر ارائه می دهد، «جنگ و صلح» نام دارد و کوششی در ثبت احساس، ایده و خلاقیت این هنرمندان با موضوع اندیشه صلح طلبی بشکلی متمرکز و در تنوعی چشمگیر از رویکردها، سبک ها، تکنیک ها و شیوه های اجرای هنری است.

در «جنگ و صلح» چهره های برجسته و درخشان هنر معاصر همچون استادان: بهزاد شیشه‌گران، نصرالله افجه‌ای، قباد شیوا، اکبر نیکان‌پور، آرمان استپانیان، نیلوفر قادری‌نژاد، آنه‌محمد تاتاری در کنار هنرمندان جوان تر و شناخته شده ای چون صابر سلیمانی، هلیا سلمانی، مریم برهانی و... با یک اثر تازه و اختصاصی با موضوع صلح در برابر جنگ، حضور و مشارکت دارند.

هلیا آرت گالری در راستای اهداف صلح‌دوستانه هنر و ارائه دورنمایی گسترده از ظرفیت‌های فرهنگی هنرمندان ایرانی، فرهنگ سازی برای نیل به آرمان صلح، دوستی، تفاهم و تعامل و مهرورزی و مدارا بین همه انسانها فارغ از همه مرزبندیهای ساخته شده توسط قدرتهای دنیا و نظامها و ایدئولوژیهای سیاسی، و رسیدن به معنای آشتی از درون و سیر از تضاد و تنش به سمت یگانگی و وحدت انسانی، این نمایشگاه را با حدود ۲۰۰ اثر از  ۱۲۰ هنرمند سراسر کشور ترتیب داده است.

مجموعه «جنگ و صلح» در رشته های: نقاشی، تصویرسازی، عکس، مجسمه، کاشی معرق و نقاشیخط به کیوریتوری هلیا سلمانی و مشاور هنری-رسانه‌ای نیما نوربخش برگزار می شود و آثار آن در انواع گرایشها و شاخه های تجسمی از رئال تا آبستره و مفهومی و در تکنیکهای متنوع از جمله: رنگ روغن، اکرولیک، کلاژ، ترکیب مواد، و... خلق و اجرا شده است.

در آیین گشایش نمایشگاه که ساعت ۱۶ تا ۱۹ عصر چهارشنبه ۸ دی در نگارخانه «آیینه» صبا، با حضور شمار زیادی از هنرمندان صاحب نام کشورمان برگزار خواهد شد دو پرفورمنس توسط علیرضا قوجاری و مریم برهانی خمامی با موضوع صلح و یک ورکشاپ هنری با همکاری شرکت والابوم اجرا می‌شود که به سه اثر برگزیده توسط والابوم در پایان همین مراسم، جوایزی در حضور بازدیدکنندگان اهدا خواهد شد.

هلیا سلمانی کیوریتور نمایشگاه «جنگ و صلح» دانش آموخته کارشناسی ارشد رشته نقاشی با سابقه برگزاری بیش از 60 نمایشگاه در ایران و در سراسر جهان از جمله: انگلستان، آلمان، ترکیه، ایتالیا و... تمرکز خود را در سالهای اخیر بشکل تخصصی بر ارائه روایتهای هنرمندانه از اندیشه صلح نهاده است. وی که فرزند یکی از جانبازان شهید دوران جنگ تحمیلی است انگیزه خود را پس از شهادت پدرش، رویکرد به فرهنگ صلح از منظر هنر می داند.

۹دی که آخرین نمایشگاه داخلی خود را در باغ موزه قصر- 1398 و آخرین نمایشگاه خارجی را در شهر لندن- 2020 با همین موضوع و حال و هوا برگزار کرده در تازه ترین مجموعه ارائه شده نیز همین اندیشه را دنبال کرده است.

تمامی علاقمندان می‌توانند روزهای چهارشنبه و پنجشنبه (۸ و ۹ دی‌ماه) با مراجعه به گالری آینه واقع در موسسه صبا از این نمایشگاه و از صلح در نگاه و نوآوریهای هنرمندان ایرانی بازدید کنند.

 

   زمان انتشار: دوشنبه ٦ دی ١٤٠٠ - ١١:٥٦ | نسخه چاپي

خروج