«صبا»؛ کارگاه «موزیکالیگرافی- موسیقاخط» برگزار می کند.
 

برای اولین بار در ایران؛

«صبا»؛ کارگاه «موزیکالیگرافی- موسیقاخط» برگزار می کند

 

موسسه صبا در ادامه کارگاههای هنری خود برای علاقمندان در رشته های مختلف هنری، کارگاه تخصصی موزیکالیگرافی- Musicalligraphy  را برگزار می کند.

 

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری صبا- وابسته به فرهنگستان هنر- این کارگاه یک روزه که توسط استاد بهمن پناهی ابداع گر مفهوم موزیکالیگرافی، روز پنجشنبه 2 دی ماه از ساعت 10 الی 18 برگزار می شود کاوش و تجربه ای خلاقه و نو در شناخت يك مفهوم هنرى نوين است كه توسط این هنرمند و مدرس هنر مقيم پاريس، تعريف و تبيين و به جامعه هنر معاصر معرفى می شود.

موزيكاليگرافى كشف و بروز خصوصيات موسيقائى و موسيقى در ساختار خط و خوشنويسى است و به رابطه اين دو هنر در بعد آفرينش و بيان هنرى توجه ويژه دارد.

هدف این هنر جدید و ابداعی، گسترش درك و دريافت شنيدارى از بيان تصويرى خط و خوشنويسى است؛ آنجا كه اجزاء و ساختار بصرى، حركتى، تركيبى، رنگى و بيانى آثار خط و خوشنويسى را از منظر صوتی، موسیقائی و موسیقی بنگريم، موزيكاليگرافى آغاز مى شود.

به عبارت ديگر، موزيكاليگرافى نقطه مشترك و همزمان حس شنيدارى و ديدارى ما در آفرينش و دريافت آثار است. بطور خلاصه؛ آموزش و گسترش درك ما از دستور زبان و شناخت بنیادی هنرهاى خط و خوشنويسى، موسيقى و هنرهاى تجسمى مدرن و معاصر مسير دستيابى به مفهوم موزيكاليگرافى خواهد بود.

بهمن پناهی مدرس و سرپرست این کارگاه هنری، سالهاست در فرانسه به خلق اثر و تدریس نقاشی، موسیقی و خوشنویسی اهتمام و اشتغال دارد. وی در خوشنویسی شاگرد استادان ناموری چون غلامحسین امیرخانی، عبدالله فرادی، یدالله کابلی خوانساری، و در موسیقی ایرانی تحت نظر بزرگانی چون: عطاءالله زاهد شیرازی، زنده یاد استاد محمدرضا لطفی و زنده یاد استاد هوشنگ ظریف تربیت شده و تعلیم دیده است.

بهمن پناهی دانش آموخته دانشکده هنرهای زیبا- دانشگاه تهران و دانشگاه سوربون پاریس بوده و موضوع پایان نامه دکترای او در حوزه های تجسمی و موزیکولوژی، تحلیل و تحقیق کالبدین رابطه موسیقی و خوشنویسی در قالب ایده و مفهومی جدید به نام موزیکالیگرافی است.

وی همچنین ضمن حضور فعال در نمایشگاهها، جشنواره ها، دوره های آموزشی و اجراهای موسیقی در اقصی نقاط جهان و تدریس در دانشگاهها و مراکز هنری پاریس، سالهاست که بعنوان استاد مدعو در دانشگاههای بزرگ و معتبری چون: Harvard و  North Eastern  به تدریس می پردازد.

 

   زمان انتشار: سه شنبه ٣٠ آذر ١٤٠٠ - ١١:٠٩ | نسخه چاپي

خروج